Geoblog.pl    lasoccy    Podróże    Singapur, Malezja, Indonezja    Rantepao

Rantepao

Indonezja
Indonezja, Rantepao

W dniu dzisiejszym objechaliśmy samochodem z kierowcą i Mandą, jako przewodnikiem, najciekawsze miejsca na południe od Rantepao.
Region zamieszkały jest przez lud Torajów. Mają oni swój język i ciekawą kulturę.
W 95% są chrześcijanami, ale kultywują swoje odmienne obrzędy pogrzebowe.
Mają też ciekawą architekturę domów. Domy z bambusa wznoszą się na palach, a ich fasady zdobią rzeźby i malowidła. Dachy ich przypominają łodzie lub rogi bawołu. Dzisiaj nie pełnią już funkcji mieszkalnej, ale raczej miejsca zgromadzeń rodziny.
Utrzymują się przede wszystkim z rolnictwa. Wszechobecne są pola i tarasy ryżowe.

Mają też 6 sposobów chowania swoich zmarłych:
- znany u nas sposób chowania trumien w ziemi,
- „stone grave” (kamienne groby) - komnaty pogrzebowe wykute w skale,
- „cave grave” (jaskiniowe groby) - trumny zostawiane są w naturalnych jaskiniach (taki sobie widok – kości i czaszki poniewierają się wszędzie :(,
- „hause grave” (domowe groby)- trumny składane są w specjalnie wybudowanych domkach,
- „hanging grave” (wiszące groby) – trumny umieszczane są wysoko na belkach umocowanych do pionowej skały,
- „tree grave” (groby w drzewach) – tylko dla dzieci zmarłych przed pierwszym ząbkiem. Są to dziuple wyżłobione w grubym pniu drzewa.

Każdy z tych rodzajów pochówków różni się w zależności do jakiej klasy społecznej należał zmarły – wyższej, średniej czy niskiej.

Dzień był ciekawy. Dużo ładnych widoków i trochę mrocznych wrażeń :). Manda opowiadała sporo o zwyczajach Torajów.

Gośka
Gośka - 2013-11-12 13:28
Ale jakie fajne stroje :) do czasu powrotu musicie jednak postarać się jeszcze o coś z długim rękawkiem, no i jakąś czapeczkę dla Heni :) Pozdrawiam

andrzejw
andrzejw - 2013-11-12 18:14
A ja mam wrażenie,że oni nie wracają.Załapali się do wyższej kasty i to im tam pasuje :-) Widać to po ciuchach i minach.
Janek,zapomnieliście,że 11 listopada to się robi "rozpierduchę" :-) Taka ładna wioska była - nic nie dało się tam zrobić ? :-)

A na poważnie - cholernie ciekawe miejsce.
Nie ma tam zagrożenia tajfunami ? Bo na Filipinach niewesoło.Uważajcie na siebie !

pepin :)
pepin :) - 2013-11-22 17:56
Niezwykłe miejsce!!! Nie znajduję słowa trafniejszego!! Po prostu niezwykłe..

11.11.2022 - 17.12.2022

04.10.2022 - 11.10.2022