Geoblog.pl    lasoccy    Podróże    Singapur, Malezja, Indonezja    Gili Air

Gili Air

Indonezja
Indonezja, Gili Air

Ostatnich parę dni spędziliśmy na Gili Air. Jest to średnia spośród trzech sławnych Gili (wysepek) obok Lomboku.
Największa jest Gili Trawangan – najlepsza infrastruktura, dużo młodych turystów, podobno wieczna impreza.
Najmniejsza jest Gili Meno – cisza, spokój, w dodatku jedną czwartą wyspy zajmuje słonowodne jezioro.
Gili Air, na której się zatrzymaliśmy, jest uśrednieniem powyższych dwóch. Wystarczająca infrastruktura, a w pewnym oddaleniu od portu i skupiska ośrodków – cisza i spokój.
Na Gili Air mieszka największa ilość ludności miejscowej, ok. 1500 osób. W głębi wyspy jest zabudowa wiejska.
Jak się zorientowaliśmy na wyspie są dwie drużyny piłkarskie ( na jednym meczu byliśmy :)), a najpopularniejszym Polakiem jest Robert Lewandowski :).
Na żadnej z wysp nie ma samochodów i skuterów. Jedynym środkiem transportu jest rower lub małe wozy (osobowe i towarowe) zaprzęgnięte w równie małe koniki.
Dodatkowo efekt spokoju wzmagała b. mała ilość turystów. Ośrodki i knajpy świeciły pustkami. Podobno sezon zaczyna się od połowy grudnia.
Nas to oczywiście nie martwiło. Można było przebierać w noclegach i targować dobre ceny.
Ostatecznie wylądowaliśmy w małym domku z dwoma „apartamentami”, blisko morza, prowadzonym przez rodzinę z artystycznymi zacięciami. Sporo rzeźb, wymyślnych korzeni, rośliny prowadzone na styl bonsai i delikatna muzyka z głośników. W pokojach i przynależnych do nich łazienkach widać też było artystyczne pomysły i ciekawe wykończenie. Wygodna weranda i dwa hamaki dopełniały całość.
Dodatkową atrakcją były wielkie jaszczury wychodzące z pobliskich podmokłych zarośli.
Wyspa jest niewielka. Obeszliśmy ją w 1,5 godz. Niezłe są plaże z białego piasku lub rumowiska koralowego.
Niestety rafa jest w 90% martwa. Popłynęliśmy też na snurkowanie na Gili Meno i Gili Trawangan, ale nawet najlepsze miejsca z rafą nie umywają się do tego co widzieliśmy na Seraya, Kanawie czy nawet na Nusa Lembongan.
Przyjemne są restauracyjki nad brzegiem morza z legowiskami pod dachem. Ceny zaskakująco są przyjaźniejsze niż na Bali czy w Senggigi.
Pogoda jest w kratkę. Ciepło, ale co jakiś czas popaduje i przechodzą burze. Czuć zbliżającą się porę deszczową.

P.S. Dobre wieści szybko się rozchodzą. Wbrew "czarnym" przepowiedniom i pobożnym życzeniom mieszkańców S. - Czarni pokonani!!!! AZS na mistrza!!!

arg
arg - 2013-12-11 10:22
Helloł ! W ramach zimowego wypoczynku , chętnie " pohamakowałabym" sobie. Tylko gdzie go zamontowac ?
Musimy to omówić po Waszym powrocie !? a

andrzejw
andrzejw - 2013-12-11 18:33
Hej,Cwaniaczki ! Zaglądam do Was rzadziej,bo mamy trochę gości,a w tej chwili Malinę z całą bandą,więc jest trochę Kongo... :-)

A napisałem "Cwaniaczki",bo włóczycie się po świecie z tymi hamakami,grilowanymi rybami i Heinekenem i drażnicie porządnych ludzi !!! :-)
Cwaniaczki,wróćcie i tu u siebie rozwieście te hamaki i spróbujcie zjeść grilowaną rybę zanim wam nie podmarznie !!! Ok ? :-))

U nas też sezon zimowy - więcej chmur niż w zeszłym roku,a i temperatura o 2-3 stopnie niższa... :-( Ale za dużo z tego powodu nie płaczemy :-)
Wkrótce wracacie(o ile nic się w planach nie zmieniło),więc do zobaczenia na Skypie !
Pozdrawiamy,A i H.

bogucha
bogucha - 2013-12-11 21:50
Oj tam, oj tam - mały prezencik góry tabeli dla dołów.
Przed literką S. brakuje m. - żeby to było ostatni raz!
Czas już chyba wracać do cywilizacji środkowo-europejskiej - idą święta najpiękniejsze w całym roczku, idą święta ........
Pozdro z m. S.

Vincente
Vincente - 2013-12-12 21:10
Fajna ekologiczna wyspa ,tylko po co te kolejki do lekarza? Ciekawe czy bierze, czy daje...?

andrzejw
andrzejw - 2013-12-13 20:19
Hej tam na tratwie !
Gdzie jesteście ? ! ? :-)

11.11.2022 - 17.12.2022

04.10.2022 - 11.10.2022